Quantcast
Channel: Szoptatás | Babafalva.hu
Viewing all 198 articles
Browse latest View live

Munka és szoptatás? Tippek, lehetőségek, és megoldások – 2. rész

$
0
0

A munkát és a szoptatást összeegyeztetni nehéz feladat, de nem lehetetlen. Cikkünk első részében bemutattuk a kismamák és kisbabáik alapvető jogait, és ismertettük az anyák számára legkedvezőbb foglalkoztatási formákat. Sorozatunk második részében arról lesz szó, hogy a baba első és második félévében, illetve egy éves kora után hogyan célszerű megoldani a szoptatást és a gyermekfelügyeletet, valamint arról is, hogy az etetés milyen formáit válasszuk.

Az első félévben

Mik a lehetőségek akkor, ha az anyának már az első hónapokban dolgoznia kell, vagy dolgozni szeretne? Ha szerencsésen túljutott az anya az első hetek nehézségein, és összeszokott páros alkotnak a babával, az első félévben, amikor jó esetben még kizárólag szopik a baba, érdemes fontolóra venni azt a lehetőséget, hogy az anya és a baba a munkavégzés alatt is együtt maradhatnának-e. Egy jól gyarapodó, igény szerint szoptatott baba ebben az időszakban többnyire nyugodt, hordozással, kendőbe kötve jól megnyugtatható. Jól működhet ez a megoldás akkor, ha az anya saját irodájában dolgozik, és annyi munkát vállal, amennyi a babázás mellett belefér. Ehhez persze kell néhány óvatos próbát tenni: hány ügyfél, páciens, tanítvány, edzés, gyógytorna fér bele, megoldható-e egy rövid szünet tárgyalás közben a szoptatás miatt.

Ha a munka típusából fakadóan nem oldható meg az együttlét, akkor az első hat hetet célszerű teljes egészében az igény szerinti, kizárólagos szoptatás begyakorlására fordítani – ez teszi lehetővé leginkább a tejtermelés és a szoptatási kapcsolat megalapozását, majd ettől kezdve fokozatosan áttérni arra, hogy az anya napjában egyszer-kétszer gyakorolja a fejést, és távollétében lefeji a tejet. A lefejt tejet mindig más adja oda a babának cumisüvegből vagy más etetőeszközből, például svéd itatópohárból, vagy kihajló peremű pohárból. Az anya, amikor jelen van, mindig szoptat. Éjszaka érdemes együtt aludni a babával, hogy a korlátlan együttléttel és szopással kárpótolhassa mindkettejüket a nappal külön töltött időért.

A második félévben

Ha az anya házon kívül és a baba nélkül dolgozik, a hozzátáplálás célszerű úgy indítani, hogy a kezdeti kóstolgatás után nem szoptatást követően, hanem mondjuk a déli szoptatás helyett kínáljuk a szilárd ételt. Így egy, majd nyolc hónapos kortól két szoptatás biztosan kiváltható lesz, és a munkahelyen kevesebb vagy semennyi időt nem kell fejéssel tölteni. Ha a külön töltött idő hosszabb öt-hat óránál, és nem akarjuk, hogy csökkenjen a tejmennyiség, mindenképpen érdemes beiktatni egy fejést körülbelül a külön töltött idő felénél.

szm2

Fotó: szoptatasportal.hu

Egyéves kor után – menjen bölcsődébe?

Ebben az időszakban már szóba jöhet megoldásként az is, hogy a kisgyermek bölcsődébe vagy családi napközibe vagy pótmamához kerüljön, amíg az anya dolgozik. Egyik sem indokolja a szoptatás abbahagyását, sőt, bátran kijelenthetjük, hogy kifejezetten kedvezőtlen abbahagyni a szoptatást a munkába állás, a gyerek bölcsődébe vagy más közösségbe kerülése miatt. Az anya munkába állása házon kívül már önmagában is nagy és felkavaró változás a pici számára, a közösségbe, új gondozóhoz kerülés úgyszintén. Miért is kellene ezt a stresszt még egy harmadikkal is fokozni, vagyis azzal, hogy a szoptatást is abbahagyjuk?

Ha csak lehetséges, az együtt töltött időben biztosítsuk továbbra is a korlátlan hozzáférést a szopáshoz, mert ez megnyugtatja a kisgyermeket, fokozza biztonságérzetét, és, ami szintén igen lényeges szempont közösségbe kerülve: immunológiai védelmet is biztosít a kicsinek. Ez nem azt jelenti, hogy sosem fog megbetegedni a bölcsiben – sajnos meg fog, hiszen egy gyerekközösségben óhatatlanul ki van téve az éppen aktuális fertőzéseknek – de abban biztosak lehetünk, hogy a szoptatott gyermek gyorsabban, szövődményektől mentesebben gyógyul, ellenállóbb a betegségekkel szemben.

Ha tehetjük válasszunk minél kisebb létszámú gyerekközösséget, és ezen belül is olyat, amely hajlandó bizonyos mértékig a szülői kívánságokat is figyelembe venni, például az egészséges étkeztetésre vonatkozóan.

Ki vigyáz a babára?

A szoptatás második félévétől kezdve ideális választás lehet az apa, ha ő könnyebben meg tudja oldani a munkahelyi távollétet, vagy fizetésének kiesése kevésbé érzékenyen érinti a családot. Apák is igénybe vehetik a GYES-t. Jó megoldás lehet egy olyan pótmama (vagy családi napközi), aki az anya munkahelyének közvetlen közelében lakik, és akihez ki lehet szaladni szoptatni a szoptatási munkaidő kedvezmény terhére. Ilyesmi persze akkor jön szóba, ha magas fizetést kap az anya, hiszen minimálbérből nem lehet családi napközit és pótmamát fizetni.

IMG_3799

Fotó: szoptatasportal.hu

Jó megoldás volna a munkahelyi bölcsőde, ilyesmi azonban nálunk nem nagyon létezik, a korábban működő intézmények jobbára megszűntek. Az Egyesült Államokban, ahol hat hét a szülési szabadság, sok ilyen bölcsőde működik. Itthon is érdemes nagyobb cégeknél kezdeményezni a létrehozását. Ha a cégnél több munkavállalót is érintene ez a lehetőség akár (részleges) önfinanszírozással úgy, hogy a cég csak a helyszínt biztosítja, máris megoldható, hogy a baba a mama közvetlen közelében lehessen, és a nap folyamán bármikor meg tudja szoptatni.

Fejés, etetés cumisüvegből vagy másképp?

Nem kell kezdettől fogva fejni és cumisüvegből etetni akkor sem, ha az anya tudja, hogy már az első hónapokban munkába fog állni. Az első hat hetet célszerű ideális feltételek és körülmények között a szoptatásra fordítani. Lehetséges, hogy a baba későbbiekben nehezebben szokja meg a cumisüveget, de nagyobb a siker esélye, ha nem az anya eteti cumisüvegből. Előfordul olyan is, hogy a baba egyáltalán nem kér cumisüveget, de pohárból elfogad lefejt tejet, majd anya hazatérése után csak szopik és szopik – ez is jó megoldás lehet!

A marketingszólamokkal ellentétben nincs olyan cumisüveg, amelyik a mellhez hasonló volna, így mindegyik esetben lehet cumizavarra számítani, de ez nem törvényszerű! Minél jobban meg van alapozva a szoptatás, annál kevésbé! Fel szokott merülni kérdésként, nem zavarja-e össze a babát, hogy hol így, hol úgy kap enni, illetve hétvégén, amikor otthon van az anya, mi történjék. A válasz: a kisbabák, kisgyermekek meglepően hamar tudnak alkalmazkodni a körülményekhez, és megszokják azt a rendet, ami működőképesnek bizonyul a mindennapokban. Hálásak azért, ha hétvégén igény szerint szophatnak, és az anyának is nagy megkönnyebbülés, hogy otthonléte idején éppen úgy szoptathat, ahogyan szeretné, ahogyan kezdetben bevált. Érdemes szoptatási tanácsadótól segítséget kérni a konkrét részletkérdések megvalósításában. Ő tud segíteni az alkalmas mellszívó készülék, tároló alkalmatosságok kiválasztásában. Segít az egyénre szabott fejési rend felépítésében – ez ugyanis az anya adottságaitól, lehetőségeitől és a baba igényeitől függően igen eltérő lehet.

Miért éri meg?

A szoptatás fenntartását első sorban az anya-gyerek kapcsolatra gyakorolt kedvező hatása indokolja, valamint az, hogy egyetlen más olyan táplálék sincs, amely akárcsak megközelítően kedvező hatású volna a gyermek fejlődésére, egészségére még hosszú távon is. Ugyanígy fontos tényező az anya egészségre gyakorolt kedvező hatás. A szoptatás lehetőség a rohanó, teljesítmény centrikus világban egy kis kikapcsolódásra, pihenésre, a „csak a miénk” érzés gyermekünkkel közös, boldogító átélésére.

Ungváry Renáta laktációs szaktanácsadó IBCLC
szoptatasportal.hu


Szoptatás és anyatej: a jobb jövőt szolgáló táplálkozás

$
0
0

Az élet első 1000 napjának, azaz a várandósság ideje alatt az anyaméh védelmében eltelő időnek és az első két életévnek a körülményei hosszú távon lehetnek hatással a csecsemők későbbi egészséges növekedésére és a kora gyermekkori fejlődésre, sőt a felnőttkori egészségi állapotra. Ennek ismeretében a táplálás kiemelt jelentőséggel kezelendő már a magzati élet kezdetétől.

A várandósság alatti anyai testtömeg jelentősége

Egyre gyakoribb probléma a várandósság alatti elhízás. Becslések szerint a nők mintegy 50%-a a várandósság korai szakaszában túlsúlyos, vagy elhízott, ami növeli a várandósság vagy a magzati élet kedvezőtlen kimenetelének kockázatát. Az anya részéről ez az állapot a gyakoribb preeclampsia (terhességi magasvérnyomás és fokozatos terhességi mérgezés), a gesztációs diabetes (terhességi cukorbetegség), a 2-es típusú cukorbetegség és a műtétes szülés befejezés (császármetszés, eszközös szülés), a gyakoribb vérzés, a vénás thromboembolia és a túlsúly szülés utáni megmaradása miatt jelent veszélyt.

ID-100339516A magzat részéről a macrosomia (az új-szülött születési testtömege 4000 g felett van), a vállak megszületésének nehézsé-ge, szülési sérülések lehetnek fenyegető problémák. Sajnos azonban a magzati szövődmények nem korlátozódnak a várandósság idejére. A későbbi gyermek-kori elhízás kockázata már a születéskor előre jelezhető.

A magzati és a születés utáni élet táplálkozása

A tudományos figyelem eddig a méhen belüli alultápláltság és a csökkent születési testtömeg káros hatásaira irányult. Az elhízás járványszerű terjedésével azonban egyre inkább a várandósság és a szoptatás alatt bekövetkező anyai túltáplálkozásnak az utód hosszú távú egészségi állapotára kifejtett hatására tevődik át a hangsúly. A kora csecsemőkori élet környezetének jelentősége is egyre jobban felértékelődik, hiszen a korai gyors súlygyarapodáshoz későbbi elhízás társul, a méhen belüli gyarapodástól függetlenül.

A szoptatás hosszú távú hatásai

A szoptatás az anya és a gyermek egészségére is fejthet ki jótékony hatást. A szoptatás védő hatásait illetően a tanulmányok több területet vesznek górcső alá.

  • a gyulladások és fertőzések hatása: az emberi anyatejben található bioaktív anyagok, immunanyagok védelmet nyújtanak, elősegítik az immunrendszer fejlődését, megkönnyítik az immuntolerancia és a megfelelő gyulladásos válasz kialakulását. A szoptatás jelentősen csökkenti a hasmenéses vagy alsó légúti fertőzések miatti kórházi felvétel kockázatát, de a hatás fokozatosan csökken a szoptatás abbahagyása után.
  • allergia: vitatott a szoptatás és az allergiás betegségek kockázata közt fennálló kapcsolat kérdése. Nincs elég adat ahhoz, hogy az ételallergiák kivédésére nézve végleges következtetést lehetne levonni.
  • kognitív fejlődés: egy áttekintő tanulmány szerint a szoptatás és a későbbi életkor IQ-ja között pozitív korreláció van. Érdekes tény, hogy a 6-12 hónapos koruk között a „csecsemőtáplálási irányelvek” szerint táplált gyermeknél, akik több gyümölcsöt, főzeléket és otthon készült ételt fogyasztottak, a teljes és a verbális IQ-t magasabbnak, valamint az emlékezőképességet jobbnak találták.
  • túlsúlyosság és elhízás: bizonyos szakmai állásfoglalás szerint a felnőttkorban bekövetkező túlsúlyosság kockázata a csecsemőkorban kapott szoptatás tartamának minden további hónappal való megnyúlásával 4-4%-kal csökkenthető. Azonban óvatos értelmezésre van szükség ebben az esetben is, a figyelembe nem vett, az eredményt befolyásoló zavaró körülmények fennállásának lehetősége miatt.
  • ID-100223370hyperlipidaemia és 2-es típusú dia-betes mellitus: a női tejnek magas a koleszterintartalma, ami a májban ter-melődő egyik anyagot lefelé szabályoz-za és csökkenti a koleszterin szintézist, azonban a szoptatásnak hosszú távú programozó hatása nincs a vérlipidek-re. A 2-es típusú diabetes mellitus valószínűleg már a korai életkorban programozódik, az egyének korától függően más-más a hatás. A védő hatás különösen serdülőkorban nyilvánvaló.

Növekedés és táplálás, középpontban a fehérje

A gyermekkori kövérség kialakulásáért jelentős mértékben a táplálkozás, azaz a túlzott fehérjebevitel a felelős. Ennek legjobb megelőzési eszköze az anyatejes táplálás, hisz tudjuk, hogy az anyatejjel táplált csecsemők körében a kövérség előfordulása alacsonyabb, mint tápszeres társaiknál. Amennyiben nem lehetséges a szoptatás, vagy nem áll rendelkezésre elegendő anyatej, akkor viszont kiemelt jelentőségű, hogy az anyatej fehérjeösszetételéhez legközelebb álló tápszerrel történjen a táplálás.

Táplálkozási Akadémia

Hogyan táplálkozzunk a szoptatás alatt?

$
0
0

A szoptatás idején nincs szükség különleges diétára, de ügyeljünk az egészséges és változatos táplálkozásra. A szoptató nőknek kb. napi 500 többletkalóriára van szüksége. Ez fedezi a tejtermeléshez szükséges energiának a kétharmadát, míg a többi a terhesség során elraktározott zsírból származik.

A szoptatós étrend alapelvei:

  • Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt. Minden nap együnk egy keveset nyersen is. A K-betűs ételeket sem kell kerülni, a káposztafélék értékes rostanyagokat, folsavat tartalmaznak. Ha fedő nélkül főzzük, akkor szélképző anyagaik főzés során távoznak belőlük.
  • Válasszunk teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, pékárut. Ezek sok rostot és B-vitamint tartalmaznak.
  • Gondoskodjunk megfelelő fehérje bevitelről: kb. napi 20 gramm fehérje javasolt a szoptatás alatt.  Ne csak fehér húsokat (csirkét, pulykát) és halat fogyasszunk, hanem a vörös húsokat is, mivel azok vasban is gazdagok. Növényi eredetű fehérjéhez a hüvelyesekből juthatunk hozzá. Fogyasztásuk nem okoz hasfájósságot a csecsemőnél, mivel az anya beleiben keletkező gázok nem kerülnek be a vérkeringésbe, tehát nem befolyásolják az anyatejet sem.
  • Az ételeket minimális zsiradékkal, nyersanyagkímélő eljárásokkal készítsük el.

tomatoes-836336_640

  • Kerüljük a magas cukortartalmú, értékes tápanyagokat csak alig tartalmazó üdítőket, édességeket, desszerteket. Fogyasszunk helyette egészséges rágcsálnivalókat: sárgarépát, olajos magvakat, gyümölcsöket.
  • Fogyasszunk minél természetesebb állapotú élelmiszereket, kerüljük azokat a készételeket, amelyek felesleges színezékeket, aromaanyagokat, ízfokozókat tartalmaznak.
  • A fokozott kalciumszükségletet fedezhetjük tejjel, vagy tejtermékekkel: joghurttal, sajttal, túróval.

Gyakran előfordul, hogy a tehéntejfehérje béta-laktoglobulinja átmegy az anyatejbe, és allergiás tüneteket okoz a babánál: bőrkiütést, véres, nyálkás székletet, hasfájósságot. A tojás vagy a citrusfélék is okozhatnak ilyen panaszokat. Ha gyanakszunk valamelyik ételre, iktassuk ki azt 10-14 napra az étrendből. Ha a tünetek megszűnnek, hagyjuk el egy időre az adott ételféleséget. A baba hat hónapos kora után megpróbálhatjuk újra fokozatosan bevezetni. Ha fontos élelmiszereket kell kiiktatni, például a tejtermékeket, akkor meg kell oldani a tápanyag és a vitamin/ásványi anyag pótlást.

Az anyatej összetételét alapvetően nem befolyásolja az étrend, kivéve annak jód és C-vitamin tartalmát. A szélsőséges éhezés, alultápláltság csökkentheti az anyatej átlagos zsírtartalmát. A vegán, vagyis minden állati eredetű táplálékot nélkülöző diéta esetében pedig előfordulhat, hogy csak saját B12-vitamin szükségletét képes fedezni az anya.

Figyeljünk az elegendő folyadékbevitelre. Egy szoptató nőnek kb. 2-3 liter folyadékra van szüksége naponta. Azonban a túl sok folyadék is csökkenti a tejmennyiséget, így csak annyit igyunk, amennyi még jólesik.

Élvezeti szerek

Koffein
Megfigyelések szerint, ha az anya legfeljebb napi 400 milligramm koffeint fogyaszt, az átlagos csecsemőnél nem kell mellékhatásokkal számolni. Ha azonban a gyermek nyűgös, sokat van ébren, a koffeinfogyasztás csökkentése segíthet.

bread-1053591_640

Koffeinmennyiségek:

  • egy csésze filteres feketekávé, kb. 150 ml: 60-100 mg koffeint tartalmaz,
  • egy csésze fekete tea, 150 ml: 20-50 mg theobromint tartalmaz
  • 10 dkg tejcsokoládé 6 mg theobromint tartalmaz
  • egy liter Coca-cola kb. 520 mg koffeint tartalmaz

Dohányzás
A nikotin rendkívül gyorsan átmegy az anyatejbe, és koncentrációja a háromszorosa is lehet az anyai vérben mérhetőnek. Az anya dohányzása csökkenti a tejmennyiséget, gyengítheti a tejleadó reflexet, és szinte folyamatos nikotinhatásnak teszi ki a csecsemőjét. Az ilyen a kisbabák gyakran hánynak, sokat sírnak, keveset alszanak, gyarapodásuk sokszor nem kielégítő, és gyakoribbak náluk a felsőlégúti fertőzések, az asztma. A dohányos szülők gyerekei felnőttkorukban gyakrabban válnak maguk is dohányosokká. Nem csak az anyatejen keresztül juthat nikotin a baba szervezetébe, hanem akkor is ha a családtagok a kisbaba jelenlétében dohányoznak, mivel ilyenkor belélegzi a füstöt.

Alkohol
Az anyai vérben mérhető alkoholszint csaknem megegyezik az anyatejben mérhetővel. Tévedés, hogy az alkohol serkentené a tejelválasztást. A kisbaba mája még nem képes gyorsan lebontani az alkoholt, ezért egyetlen pohár sör anyatejen keresztül közvetített alkoholtartalmának kiürülése is három órát vesz igénybe.  Az alkohol megváltoztathatja az anyatej ízét, és ezért szopási nehézségeket okozhat.  A napi két pohárnyi italt fogyasztó nő kisbabája egyéves korára elmarad a fejlődésben vele egykorú társaitól. Egy-egy koccintás ünnepi alkalmakkor azonban nem árt meg a babának, különösen ha szoptatás utánra időzítjük. Így van ideje az alkoholnak kiürülni az anya szervezetéből a következő szoptatásig.

Kábítószer
Szoptatás (és várandósság) alatt kábítószer használata tilos! A drogok megváltoztatják a gyermek idegrendszerének működését, a magzat és a csecsemő is függővé válik.

Háromból egy anyuka nehezen szoptat

$
0
0

Minden harmadik édesanya tapasztal valamilyen problémát a szoptatás során, legtöbben arra panaszkodnak, hogy túl kevés a tej – derül ki egy friss hazai felmérésből.* Bár a statisztikák szerint gyakoriak a szoptatással kapcsolatos fizikai problémák, az érintett anyák sokszor a társadalmi elvárásokkal és bűntudattal is küzdenek, ha nem tudnak megfelelően szoptatni. Pedig a legfontosabb az, hogy a csecsemő egészséges legyen: ha az anyatejes táplálás valamiért nem biztosítható, kiegészítő módszert kell alkalmazni a baba egészséges fejlődése érdekében.

A 0-6 hónapos csecsemőt szoptató édesanyák több mint fele küzd valamilyen nehézséggel a szoptatás során, a probléma pedig minden harmadik anyukánál később is fennáll, derült ki az MDOSZ – TNSHoffmann – Nutrikomp 2015. évi felméréséből*.

Legtöbben arra panaszkodnak, hogy túl kevés az anyatej, de gyakori probléma a mellgyulladás, a kisebesedett vagy befelé forduló mellbimbó, illetve a nehezen beinduló tejtermelődés is.

A szoptatás fizikailag kimerítő időszakát tovább nehezíti, hogy az érintett anyák sokszor a társadalom megvetésével is küzdenek: a bélyeg, miszerint a nem, vagy nehezen szoptató anyák „rossz anyák”, bűntudatot és szorongást szül, a stressz pedig tovább nehezíti a tejtermelés beindulását.

„Számos oka lehet annak, ha egy édesanya nem tud szoptatni: a helytelen táplálkozáson, az elégtelen folyadékbevitelen vagy a kezdeti, természetes aggodalmakon könnyen lehet segíteni, de a súlyos betegségek, a szülés utáni depresszió vagy a fokozott társadalmi nyomás viszont olyan probléma lehet, amely ahhoz vezet, hogy az édesanya minden igyekezete ellenére is meghiúsulhat a szoptatás. Mivel mindig a baba fejlődése és egészsége a legfontosabb szempont, ilyenkor szükségessé válhat a tápszeres táplálás bevezetése.” – hívta fel a figyelmet Dr. Polgár Marianne, gyermek-gasztroenterológus.

Megfelelő csecsemőkori táplálással megalapozható a felnőttkori egészség

Féléves korig az anyatej a legtökéletesebb – és ideális esetben a kizárólagos – táplálék a baba számára. Emellett azonban fontos hangsúlyozni, hogy minden esetben a csecsemő egészségét kell szem előtt tartani: ha az édesanya valamilyen okból nem tud szoptatni, vagy nem elegendő a tej mennyisége, kiegészítő módszert kell alkalmazni.
„A korszerű és az életkori igényeknek megfelelően kifejlesztett tápszerek ugyan nem helyettesítik az anyatejet, de megfelelő alternatívát jelenthetnek. A tehéntejjel ellentétben nem terhelik a baba szervezetét, és a hatályos rendeleteknek megfelelően minden fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, amely a kicsi fejlődéséhez szükséges.

Az életkornak megfelelő táplálás nem csak a gyermekkori egészséget határozza meg, de olyan felnőttkori népbetegségek megelőzésében is kulcsszerepet játszik, mint a diabétesz, az elhízás vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések.”

– fejtette ki Dr. Altorjai Péter, házi gyermekorvos.

A tévhitek miatt sokan nem mernek tápszert használni, kockáztatva ezzel a baba hozzátáplálás, tápszeregészségét Bár féléves korukig a babák közel háromnegyede kap tápszert hazánkban (WHO 2013), a tápszeres táplálással kapcsolatban a mai napig számos tévhit él a köztudatban. Mindez nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a szoptatási problémával küzdő anyák gyakran nem mernek segítséget kérni, a nem megfelelő szoptatás pedig odáig vezethet, hogy a baba éhezik, és nem fejlődik megfelelően.

A tápszeres táplálás sokkal kímélőbb, mint a korán megkezdett hozzátáplálás, hiszen a tápszer összetétele maximálisan igazodik a csecsemő igényeihez. A megfelelően kiválasztott tápszer nem okozhat hasfájást vagy haspuffadást.

„A szoptatás során felmerülő problémák miatt sokan inkább hamarabb kezdik meg a hozzátáplálást, vagy tehéntejjel próbálják meg helyettesíteni az anyatejet, pedig azt még vizezett formában sem tudja feldolgozni a baba fejletlen emésztőrendszere. Egy éves kor alatt natív tehéntejet ne adjunk a csecsemőnek, ha elégtelen az anyatej mennyisége, tápszer adása válhat szükségessé.” – hívta fel a figyelmet Erdélyi-Sipos Alíz, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének főtitkára. „A kiegészítő táplálás megkezdésekor a fokozatos és az adott fejlődési időszaknak megfelelő alapanyagok bevezetésével biztosíthatjuk a csecsemő, kisded fejlődését. Fontos hangsúlyozni, hogy ezeknél az ételeknél nem a felnőttek ízvilága az iránymutató.” – tette hozzá.

„A születést követő időszakban alakul ki a szervezet egyik legfontosabb védekezőrendszere, a bélflóra, amelynek fejlődését az immunanyagokban gazdag anyatej támogatja a leghatékonyabban. A tévhittel ellentétben azonban a tápszerrel táplált babák immunrendszere sem gyengébb az anyatejes társaikénál, és a felmérések alapján az intelligenciaszintjükben sincsen különbség.” – hangsúlyozta Dr. Polgár Marianne, gyermek-gasztroenterológus. „A szakértők által kifejlesztett, modern tápszerek, ugyanis nem tartalmaznak többet a különböző ásványi anyagokból vagy tápanyagokból, mint, amennyire a baba életkorának megfelelő fejlődéshez szükség van.” – tette hozzá a szakorvos.

 

*0-3 éves csecsemők, kisdedek és a szoptatós anyukák táplálkozási felmérése, MDOSZ – TNSHoffmann – Nutrikomp, 2015

Mentés

Mit igyon a nagy hőségben a csecsemő? Biztos, hogy elegendő az anyatej?

$
0
0

Nyári kánikulában a csecsemők is szenvednek a hőségtől, de mivel még beszélni nem tudnak, csak sírással képesek jelezni, ha szomjasak. Mivel ennek a korosztálynak a legnagyobb a folyadékszükséglete, mindig nagyon oda kell figyelni rájuk, mert könnyen kiszáradhatnak.

Ha nagy meleg van odakint, síró baba esetében mindig jusson eszünkbe: nagy valószínűséggel szomjazik a gyerek. A fiatal kisbabák hőháztartása még nagyon labilis, akár betegség nélkül is könnyen belázasodhatnak, ha a környezetük hőmérséklete magasabb. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni, hogy a nap folyamán kis adagokba elosztva elegendő folyadékot kapjanak. A folyadékszükséglet egyéves kor alatt 150 ml/kg, egyéves kor körül pedig 100ml/kg.

Honnan tudom, hogy szomjas?

Ha a baba nyugtalan, sírdogál, bágyadt, aluszékony, a kevés vizelete van, és az is sötét színű, szúrós szagú, akkor nagyon valószínű, hogy folyadékpótlásra van szüksége. Kiváló jelző a fejtetőn található kutacs, ami normál esetben egy szintben van a környezetével. Ha nem megfelelő mennyiségű a folyadékbevitel, akkor a kutacs egy kissé besüpped.

Az anyatej elég!

A szoptatott babáknak bőségesen elegendő a napi 5-6 alkalommal elfogyasztott anyatej. Nekik még nincs szükségük folyadékpótlásra, fontos viszont, hogy az anyuka se feledkezzen meg arról, hogy a nagy melegben a szokásosnál több folyadékot fogyasszon. Az anyatej tökéletesen képes csillapítani a csecsemő szomjúságát. Meleg időben a babák többször és rövidebb ideig szopnak, mivel a hígabb, és teljesen fölösleges cukrozott teával kínálgatni a csecsemőt. Ennek több hátrányos következménye is lehet: ha a baba az anyatejen kívül más folyadékot is kap, ezzel telik meg a pocakja, ezért kevesebb tejet iszik, és nem jut hozzá a tápanyagokhoz, ráadásul mivel kevesebbet fog szopni, ezért az anya mellét kevesebb inger éri, és kevesebb tej fog termelődni. Problémát jelent az is, hogy ha a baba cumisüvegből más folyadékot kap, ez összezavarhatja őt, mert a cumisüvegből más technikával kell szopni, mint az anyamellből.

Mit igyon a baba, ha mégis szükség van pótlásra?

Mégis előfordulhat olyan helyzet, hogy szükség van folyadékpótlásra. Ilyenkor pohárból vagy kiskanállal adjunk a babának tiszta vizet. Ne adjunk neki felnőttnek való ásványvizet, mert a magas ásványi anyag tartalom megterheli a gyermek veséjét! Kizárólag a felforralt és lehűtött ivóvíz vagy a palackozott babavíz adható 1 éves kor alatt. Semmi esetre se adjunk cukrozott teát vagy cukrozott gyümölcslevet, mert akkor ezt az édes ízt fogja megszokni, és később is a cukrozott üdítőitalokat fogja kérni. Ráadásul a cukros folyadékok képesek tönkretenni már az első fogakat is.

Tápszeres babák esetében féléves kor felett már megkezdhetjük a folyadékpótlást a fentebb leírt módon, 9-10 hónapos korban pedig kaphat 100%-os gyümölcslevet, de egyéves kor alatt kerüljük az epret és a málnát az apró magok miatt! Gyümölcsléből naponta bőségesen elegendő 1,5-2 dl, mert a túlzásba vitt fogyasztása hasmenéshez vezethet. A gyümölcslevek mellett próbálkozhatunk nem cukrozott gyümölcsteával is.

10 érdekesség az anyatejről

$
0
0

1992 óta augusztus 1-jét az anyatej világnapjaként tartják számon. Az UNICEF nem véletlenül szentelt neki világnapot: az anyatej a kisbabák legideálisabb tápláléka, minden fontos tápanyag benne van, amire egy csecsemőnek szüksége lehet

  1. Már a várandósság alatt megkezdődik a mell „felkészülése” a szoptatásra. Átalakul az emlő állománya, és a terhesség 3. hónapjától kezdve kis mennyiségű, híg váladék, a kolosztrum termelődik. A valódi tejelválasztás azonban csak a szülés után indul meg.
  2. Nagyon áldásos hatású, ha a babát még a szülőszobán az anya mellére teszik, ugyanis a babának az első fél-egy órában még igen aktív kereső és szopó reflexei vannak, így később könnyebb lesz a szoptatás. Az anya szempontjából is fontos a szülőszobai első szoptatás, hiszen ennek hatására csökken a méh bevérzése, gyorsabban összehúzódik a méh.
  3. A szülés utáni tejet kolosztrumnak hívjuk, és egészen más az összetétele, mint a későbbi anyatejnek. A kolosztrum sűrűbb, sárgásabb színű, és rendkívül gazdag fehérjében és ásványianyagban. Vas-, fehérje-, zsír- és immunglobulin-tartalma lényegesen magasabb mint a később, érett anyatejé. A kolosztrumnak óriási szerepe van a baba erős immunrendszerének kialakulásában.
  4. A koraszülött babáknak másfajta anyatejre van szüksége, de a természet erről is csodálatosan gondoskodott: a koraszülött babát világra hozó anyák teje több nátriumot, kálciumot és vasat tartalmaz, így ebből is elegendő jut a csecsemőnek.
  5. Az anyatej vitamintartalma függ az anya vitaminellátottságától. Éppen ezért nagyon fontos, hogy az anyuka odafigyeljen arra, hogy vitamindús ételeket fogyasszon. Például az anyatej C-vitamin ellátottsága szezonális ingadozást mutat, télen és tavasszal érdemes vitaminpótlásról gondoskodni.
  6. Az anyatej vitamintartalma a szoptatás előrehaladtával változik. Például a kolosztrum még sok A-és K-vitamint tartalmaz, de ahogy múlik az idő, egyre kevesebb lesz belőle az anyatejben. A K-vitamin termelést átveszi a baba bélflórája, de ez nem mindig elegendő, így a második héttől érdemes gondoskodni ampulla formájában a pótlásról. Ugyanez vonatkozik a D-vitaminra. A mai tudásunk szerint az anyatej nem tartalmaz zsírban oldódó D-vitamint, ezért a második héttől a babának napi egy csepp D-vitaminra van szüksége.
  7. Az anyatej összetétel napszaktól függően is, illetve egy szoptatáson belül is változik. A szoptatás kezdetén a tej hígabb, alacsonyabb a zsírtartalma, inkább a baba szomjúságát oltja, míg a szoptatás végén már zsírban gazdagabb, energiadúsabb tej kerül a babapocakba, ami a csecsemő éhségét csillapítja.
  8. Az anyatej védőanyagainak köszönhetően a szoptatott gyerekek sokkal ritkábban betegszenek meg, védi őket az allergiás megbetegedésekkel szemben, ritkábban fordul elő náluk ekcéma, asztma, elhízás. Ha megbetegszik a csecsemő, az orvosok a szoptatás fokozását szokták ajánlani, mert ez erősíti a kicsi immunrendszerét.
  9. A szoptatás nem csak a babákra van jótékony hatással, hanem az anyákra is. Például szoptatás alatt – egészséges táplálkozás mellett – gyorsabban mennek le a várandósság alatt felszedett kilók. Korábban szoptató nők esetében kisebb az esélye a későbbi nőgyógyászati megbetegedéseknek.
  10. Az anyatej 8 órán át eláll szobahőmérsékleten, hűtőszekrényben 5-7 napig tárolható. Mindenképpen érdemes a lefejt, hűtőben tárolt anyatejet felcímkézni, mert a „lejárt szavatosságú” tej sok bajt okozhat a babának.

Fél éves kor után eltűnik az anyatej

$
0
0

Bár az első három hónapban tízből kilenc anyuka szoptatja a gyermekét, később ez a szám drasztikusan csökkenni kezd: féléves korukra a csecsemők fele, 1 éves kor felett pedig már csak a babák negyede kap anyatejet, derül ki egy hazai iparági kutatásból.

A szakértők véleménye szerint, amit hazánkban is támogatnak a szakmai szervezetek, a csecsemőknek 6 hónapos korig javasolják a kizárólagos szoptatást, majd a hozzátáplálással együtt is szorgalmazzák a szoptatás folytatását. Az első három évben kialakított táplálkozás ugyanis különösen fontos: az optimális fejlődés mellett több felnőttkori népbetegség megelőzésében is kulcsszerepet tölt be.

Az anyatej a legtökéletesebb táplálék a csecsemő számára:

Változó összetételének köszönhetően mindig az aktuális igényekhez igazodik, nem terheli meg a baba fejletlen emésztőrendszerét, erősíti az immunrendszert, valamint védelmet nyújt az allergiás megbetegedésekkel és a különböző fertőzésekkel szemben. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) egészen féléves korig a kizárólagos szoptatást ajánlja, a 6 hónapos babák körében ez csak minden 4. baba esetében valósul meg, olvasható az Early Life Nutrition Research, 2016.évi felmérésében.

„Fontos, hogy a születést követően azonnali bőrkontaktus alakuljon ki anya és gyermeke között, és támogassuk az újszülött mellretételét, hiszen az anyatej már az első pillanattól védelmet nyújt a szervezet számára, valamint a szopási ösztön is az élet első 30-40 percében a legerősebb.”

“Az ilyenkor termelődő előtejet a baba első védőoltásának is nevezik, amely a benne lévő tejcukornak köszönhetően az újszülött vércukorszintjét is beállítja. A féléves korig vagy lehetőség szerint ennél is tovább tartó, folyamatos anyatejes táplálás azonban legalább ilyen fontos.” – hívta fel a figyelmet a szoptatás világhete alkalmából Dr. Nádor Csaba, a Honvédkórház Perinatális Intenzív Centrumának vezetője.

Mellgyulladás és a tej mennyiségének csökkenése miatt adják fel a legtöbben

A szoptatási hajlandóság csökkenését sokszor fizikai gondok okozzák, amellyel minden harmadik édesanya szembesül. A hazai adatok szerint féléves kor előtt tízből hat anyuka panaszkodik arra, hogy túl kevés a tej, míg a második leggyakoribb probléma a mellgyulladás és a kisebesedett mellbimbó. A fizikai problémák jelentős része, valamint a helytelen táplálkozásból vagy folyadékbevitelből eredő nehézségek szakértői segítséggel orvosolhatók, de fontos az is, hogy minél kevesebb stressz és társadalmi nyomás nehezedjen azokra az anyukákra, akiknél problémás a szoptatás.

Az anyatejes táplálás pótolhatatlan védelmet nyújt a baba számára, és minden cseppje számít. A szoptatás ráadásul az anyukának is számos előnnyel jár:

Elősegíti a méh összehúzódását, csökkenti a szülés utáni vérzést, segít, hogy az anyuka visszanyerje a várandósság előtti súlyát, és csökkenti a cukorbetegség, a mell- és a petefészekrák, valamint a csontritkulás kialakulásának a kockázatát.

Forrás: elso1000nap.hu

Emelik az anyatejért kapott anyagi juttatást

$
0
0

Másfélszeresére emelik a leadott anyatej áráért kapott juttatást – jelentette be a család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. Novák Katalin elmondta, az eddigi 1800 forint helyett 2700 forintot fognak kapni az anyatej literjéért azok az édesanyák, akik anyatejgyűjtő állomáson adják le az anyatejet.

Az anyatej nemcsak a csecsemő táplálásában rendkívül fontos, de a szoptatás megerősíti az anya és gyermeke közötti fizikai és lelki kötődést – mondta. Novák Katalin hozzátette: Magyarország az OECD országok közül élen jár a négy-hathónapos csecsemők anyatejes táplálásában, az anyatejért kapott összeg emelésével azonban tovább szeretnék növelni az anyatejjel táplált csecsemők arányát.

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy 2002 óta nem emelkedett a leadott anyatej literjéért kapott összeg, és a tendencia az volt, hogy egyre kevesebben adják le felesleges tejüket az gyűjtőállomásokon. Az államtitkár kiemelte, ma csak minden második gyermek kapja meg azt a lehetőséget, hogy féléves koráig anyatejet kapjon, és ezen az arányon javítani kell. 

A leadott anyatej árának változását valószínűleg még a nyáron miniszteri rendeletben rögzítik. A gyűjtőállomásokon leadott anyatejért kapott juttatás adómentes jövedelem, ugyanakkor ingyenes a rászorulók számára.

Forrás: MTI


Már megint csuklik vagy bukik?

$
0
0

Újszülötteknél és csecsemőknél igen gyakran előfordul a bukás és a csuklás. Ezek a jelenségek néha ijesztőek lehetnek, különösen az elsőgyerekes szülők számára. Nem kell megijedni, rendszerint ártalmatlan a dolog.

Folyton csuklik

A csuklás ősi reflex, gyakran jelentkezik a kicsiknél, sőt ultrahang-vizsgálatoknál néha sikerül elcsípni, hogy már a magzat is csuklik. Előfordulhat, hogy az anyuka is érzi, amikor a csöppség odabent rángatózik. Aki magzatként rendszeresen csuklott, jó eséllyel csecsemőként is gyakran fog. Vannak babák, akik minden előzetes „figyelmeztetés nélkül” kezdenek csuklani, míg mások inkább akkor, amikor habzsolva szopiztak, és a gyomruk megtelt levegővel. A felnőttektől eltérően a baba számára a csuklás nem okoz kellemetlenséget, ha mégis sírva fakad, akkor megkínálhatjuk egy kis tejjel vagy teával. A csuklás gyakorisága az első néhány hónap elteltével jelentősen csökken, egyéves kor felett pedig már ritkán fordul elő.

A bukás

Teljesen normális jelenség, hogy a csecsemő etetések után felbukik egy kis tejet. Néha úgy tűnik, hogy ami bement, az ki is jött. Ez persze csak a látszat, valójában a kibukott folyadék mennyisége nem több egy vagy két evőkanálnál. Tehát nem érdemes az anyukának amiatt aggódnia, hogy nem jut elegendő élelemhez a gyermeke. A legtöbb baba csak alkalmanként bukik, mások viszont minden etetés alkalmával.

A bukás oka, hogy a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom még éretlen, és így sokkal könnyebben visszajön a megevett táplálék. Nagyobb babáknál akkor fordul elő bukás, amikor a tej levegővel keveredik, mert rossz a kicsi szopási technikája, az anya nem jól tartja őt szoptatás közben, vagy rossz formájú, esetleg nagy lyukú cumit használnak. Persze az is előfordulhat, hogy túl sokat evett a csecsemő, és a fölösleg ilyen módon távozik.

Néhány ötlet

Nincs biztos gyógyír bukás ellen, de akad néhány ötlet, amelyet kipróbálhatunk.

  1. Amíg a baba sír, addig nem szabad etetni.
  2. Etetés közben és utána egy ideig tanácsos függőlegesen tartani a gyereket. Emiatt nem érdemes minden etetés után fektetve mérlegre helyezni a babát, mert ez is kiválthatja a bukást.
  3. Tápszerezés esetén úgy döntsük meg az üveget, hogy a tápszer kitöltse a cumit!
  4. Étkezés közben se maradjon el a büfiztetés, nem kell vele megvárni az etetés végét.
  5. Ha már tud ülni, akkor az etetések végén még egy kis ideig ültessük!

Irány az orvos

Ha esetleg aggasztja az anyukát a bukás mennyisége vagy gyakorisága, akkor kérdezze meg a védőnőt vagy a gyerekorvost. Ők valószínűleg meg fogják nyugtatni az anyukát. Vannak viszont esetek, amikor a sok hányás problémát jelez: ha a kikerülő folyadék barna vagy zöld színű, esetleg fél-egy méterre kilövellődik (sugárhányás). Ezek komoly betegséget jelezhetnek: például bélelzáródást vagy a gyomor kimenetének szűkületét. Akkor is érdemes orvoshoz fordulni, ha a bukás a babának láthatóan kényelmetlenséget okoz. Az egészséges babának rendszerint nem okoz semmiféle gondot egy átlagos bukás.

Szoptatási nehézségek

$
0
0

Érzékeny, fájó, berepedezett mellbimbóval szoptatni elkeserítő, kiábrándító élmény. Szerencsére a nők többsége nem szenved sokáig: a mellbimbó gyorsan megedződik, a fájdalom elmúlik, és a szoptatás örömteli tevékenységgé válik. De mit tegyünk, ha nem tartozunk a szerencsés többséghez?

Fájó, berepedezett mellbimbó

A mellbimbó érzékenység csökkenthető vagy elkerülhető, ha a babát helyesen tesszük mellre, illetve ha megtanítjuk a helyes szopizásra. A legtöbb anyának azonnal megszűnik a problémája, ha ügyel arra, hogy helyesen tartsa a kicsit, illetve hogy a baba ne csak a bimbót, hanem az egész bimbóudvart is bekapja. Ha a mell megnagyobbodása miatt nem lehet az egész bimbóudvart a csöppség szájába adni, szoptatás előtt kézzel vagy mellszívóval nyomjál ki egy kevés tejet, hogy az emlő ne legyen olyan duzzadt, és a baba könnyebben bekaphassa. A nagyon érzékeny mellbimbón segíthet, ha váltogatod a szoptatási testhelyzeteket, hogy a bimbóudvart etetésenként más-más oldalról érje nyomás. A szoptatást érdemes a kevésbé érzékeny mellel kezdeni, mivel az elsőt mohóbban „használja” a baba. Ne szoptass többször a „nem fájó” melledből! Lehetőleg minden etetésnél mindkét melledet „használd”, még ha csak néhány percig is!

A mellbimbó repedezésének megelőzésére lehet kapni különféle krémeket. Szokták javasolni a bimbóvédő használatát, ami megakadályozza, hogy a bimbóhoz bármi hozzáférjen. Ennek használatáról megoszlanak a vélemények. Egyes szakemberek azt mondják, hogy így a babák nehezebben tanulnak meg szopni, és a bimbóvédő használata a tejtermelés csökkenéshez vezet.

Mellgyulladás

Ha berepedezett a mellbimbó, figyelni kell rá, hogy nem mutatkoznak-e a mellgyulladás tünetei. Ha ugyanis a baba szájából baktériumok jutnak a berepedezett bimbón át a mellbe, komoly fertőzés alakulhat ki. Az emlőgyulladás jellegzetes tünete a gyulladt tejcsatorna felett érezhető heves fájdalom, keménység, pír, feszülés, láz. Ebben az esetben fontos a gyors orvosi – antibiotikumos – kezelés, fájdalomcsillapítás, hűtőborogatás. Gyulladt mellből fájdalmas a szoptatás, mégis muszáj, sőt minél gyakrabban rá kell szánnia magát az anyukának, mert a gyakori szoptatás áramlásban tartja a tejet, és nem engedi eldugulni a tejcsatornákat.

Befelé forduló mellbimbó

Nehézséget jelenthet a befelé forduló mellbimbó is, mert ezt a csecsemő nem tudja rendesen a szájába venni. Érdemes már a várandósság alatt meggyőződni arról, hogy minden rendben van-e mellbimbó „fronton”. Ha azt tapasztalod, hogy lapos vagy befelé forduló mellbimbóval rendelkezel, akkor a harmadik trimeszterben érdemes bimbókiemelőt viselni. Eleinte csak pár órára, később növelni a használati időt. A bimbókiemelő egy műanyagkagyló, aminek belső gyűrűje nyomást gyakorol a bimbóudvarra, és kiemeli a bimbót, a külső borító pedig védi a mellbimbót attól, hogy a melltartó kidörzsölje. Az se gond, ha ez nem történik meg a terhesség alatt, lehet használni a bimbókiemelőt a szoptatások között, illetve a szoptatás előtt fél órával. De segíthet az is, ha a szoptatás előtt mellszívót használsz, aminek a szívó hatásától kiemelkedik a bimbó. Ha ez megtörtént, azonnal helyezd mellre a babát!

A szoptatási nehézségek általában türelemmel, helyes szoptatási technikával, segédeszközökkel leküzdhetők.

Fotó: pixabay.com

Életfa, az új trend!

$
0
0

Minden időben van valami, ami a kismamákat elbűvöli a szülés után, és egykettőre imádattá válik. 2016-ban ilyen volt a brelfie, azaz a szoptatós szelfie, de ez a mostani, igazán megérint bennünket! Egy új alkalmazással, a kedves szoptatós anya-baba fotókból művészi képeket lehet készíteni.

Figyelmes lettem egy alkalmazásra, amelyet a kisbabás anyukák használnak hetek óta arra, hogy a szoptatott babájukkal megjelenjenek a Facebook és Instagram oldalaikon. A fotók akkor készülnek, amikor a csecsemők az anya mellén éppen szopiznak. Az anyára figyelő és az anya emlőjéből jólesően szopó kisbabát az anyával, egy fa grafika köti össze.

A #TreeOfLife szerkesztéssel meglepő képek alkotható, ami kiemeli az anya és a gyerek közötti szoros kapcsolat szépségét, művészi módon.

Virág vagy fa?

Elsőként Cassandra (@keeponboobin) tette fel fotóját a közösségi média felületére, innen indult a lavina….

Cassandra - Picsart-képei
forrás: picsart.com/keeponboobin

„Művészien szerettem volna megörökíteni a szoptatásom – mesélte Cassandra. Miután megértettem, hogy az anyatej nem csak holmi táplálék, hanem egy élő szervezet, azt gondoltam, hogy a szoptatást szépen kifejezné az, hogy a gyermekem egy olyan virág, akit a belőlem fakadó virágszárak, gyökerek táplálnak. De a virág forma nem adta vissza azt a gondolatot, amit szerettem volna. Ezért inkább a fa motívumot választottam. Bátorságra volt szükségem, hogy kiposztoljam a megalkotott képet, de miután megtettem, nagyon rövid idő alatt több, mint 700 hasonló kép került fel az közösségi oldalakra más anyukáktól.” Ez volt az első lépés, amit a világon ma már ezer és ezer anyuka követ.

Szoptatás közös ünneplése

A fotók elárasztották a közösségi médiát, ahol az anyák a szoptatós képeiket (#treeoflife) nemcsak megosztják a felületen, hanem segítenek is egymásnak azt megszerkeszteni. Pár hét alatt óriási kampánnyá duzzadt a „szoptatós fotó alkotás”, amiben az a csodálatos, hogy nem öncélú, mert egymásnak adott ajándékként élik meg az anyák a fotó szerkesztést. Érezhető az összetartozás, a szoptatás közös ünneplése.

Magyarországon „életfás kép”-nek hívják az anyukák a fotókat, ahol a fa gyökereit és lombját összekötő törzs kifejezi a soha el nem múló köteléket anya és babája között. A fotók effektek, szűrők után kerülnek a világhálóra, így diszkréten, de nagyon szép képek formájában mutatják meg a mamák, hogy milyen fontos számunkra a szoptatás.

Hogyan tudod Te is elkészíteni a saját Élet fádat?

Az alkalmazás neve PicsArt, amelynek szlogenje: Make awesome pictures, azaz Készíts csodálatos képeket!

Készítsd el Te is a saját életfádat!

Ingyenes, könnyen letölthető a play áruházakból és nem bonyolult a kezelése sem!

  1. Töltsd le a PicsArt applikációt.
  2. Töltsd le az ingyenes Tree of life matricákat.
  3. Nyisd meg az alkalmazást, és a + jelet nyomd meg. A felnyíló ablakban kiválaszthatod, hogy azonnal készítesz egy képet (Camera) vagy egy korábbi képet választasz ki a mappáidból (Edit), amit szerkeszteni fogsz.
  4. A kép alján megjelenő sávból érintsd meg a Sticker ikont és válaszd ki a Tree Of Life csomagot – itt jelennek meg az ingyenesen használható grafikák.
  5. Kattints a kiválasztott fa képére és az már ott is lesz a fotódon.
  6. Igazítsd úgy a fát, ahogy neked a legjobban tetszik, színezheted is, és ha valami nem tetszik, akkor a kép felett megtalálod a radírt is, amivel korrigálhatsz.
  7. Ha kész vagy nyomj rá a pipára a jobb felső sarokban.
  8. Aztán válaszd ki az alsó sávból a Magic Effects-t és abból keresd meg a neked tetsző stílust.
  9. Ha kész vagy nyomj rá a pipára a jobb felső sarokban és már oszthatod is fotódat!

Próbáld ki Te is!
Minket nagyon elragadtak a szívhez szóló képek!

Cassandra - Picsart-képei
forrás: picsart.com/keeponboobin

 

Erről a témáról a Szoptatás rovatban olvashatsz többet!

 

 

Szoptatásra fel! – mindent az első pár napról

$
0
0

A szoptatás természetes és csodálatos dolog. A szülés után ez lesz az első igazán intim kapcsolatod az újszülött babáddal, mely jó esetben már a szülőszobában megtörténik. Segítünk eligazodni a szoptatás első pár napján felmerülő bizonytalanságok és kérdések tengerében.

Mikor indul be a tejtermelés?

A várandóság elejétől kezdve érlelődik az a fajta változás a mellekben – a tejmirigyekben -, melyek később lehetővé teszik, hogy anyatejet termelhessenek. A hormonális változások sok esetben már a várandósság ideje alatt is előidézhetnek pár csepp – ritka esetben nagyobb mennyiségű – előtejet, másnéven kolosztrumot. Ez azonban nem befolyásolja, hogy a későbbiekben lesz-e, és mennyi anyateje a kismamának.

Az anyatej termelésében szerepe van az oxitocin, a laktogén és a prolaktin hormonoknak, a későbbiekben pedig az anya életritmusának és táplálkozásának is.

Az előtej

Az anyatej elődjeként említhetjük, mielőtt belövellne az „igazi”, ezt fogja a babád enni. Az előtej lehet opálosan áttetsző, de leggyakrabban sárgás színű. Fontos, hogy nem szabad elkezdeni fejni a mellet! Az újszülött gyomra nagyon pici, épp, hogy cseresznyemag méretű. Egy teáskanálnyi tej még bőven elegendő a számára egy szoptatáskor. Így bőven elegendő az első pár napban az előtej mennyisége.

A kolosztrumnak nagyon fontos szerepe van, mivel többek közt rengeteg antitestet tartalmaz, ezzel erősítve a pici immunrendszerét. Ám, a bélműködést is fokozza, így segítve a magzatszurok kiürülését –az újszülött első székletét. Ne ijedj meg, ez rendkívül sötét színű és szurok állagú, de 1-2 nap alatt távozik.

Mielőbbi mellretétel

Amennyiben a szülés után lehetséges, az aranyórában feltétlen próbálkozz a szoptatással.

szoptatásAz újszülött szopó-reflexének köszönhetően, mellretételekor egyből elkezd majd szopizni – vannak esetek, mikor kicsit ösztönözni kell, de ebben segíteni fog Neked a csecsemős nővér. Ahogy a babádat elkezded szoptatni, nálad is észrevehetővé válik egy reflex, méghozzá a tejleadó- vagy oxitocin-reflex. Ez a hormon felel a méhösszehúzódásokért is – ezért szokták a szülés előrehaladtával mesterségesen is adagolni, és ezért érezhetsz szoptatás közben enyhe görcsöket az alhasadban -, ám ez serkenti a mell izmainak összehúzódását is, segítve a tejtermelést. Ilyenkor a melled megfeszül, és bizsergető érzés fut át rajta. Hatására előfordulhat, hogy szoptatás közben a másik mellből is folyni kezd a tej vagy még csak az előtej.

Tejbelövellés

A szülést követő 2-5. napra szokott belövellni a tej, azaz beindul a tényleges tejtermelés. Érdekes kifejezés, ám igen találó, hiszen derült égből villámcsapásként éri a friss anyukát: a mellek megfeszülnek, keményekké válnak, sőt, fájhatnak, gyakran apró nyomás hatására is szivárogni kezd belőlük az anyatej. Ilyenkor gyakori a hőemelkedést, mely teljesen normális – a láz azonban gyulladást jelezhet. Amennyiben az újszülött nem tudja teljesen kiszívni a mellekben lévő anyatejet, úgy kézi vagy gépi fejéssel kell ezt megtenned, hogy elkerüld a mellgyulladást és fokozd a tejtermelést – ezt le is fagyaszthatod. A tejbelövellés révén hirtelen nagy mennyiségű anyatej termelődik, de ez pár nap alatt beáll a baba igényeinek megfelelően.

A tejbelövellést serkentheted azzal, hogy:

  • a babádat a lehető legtöbbször – felváltva – teszed mellre (egy újszülött napi 8-12 alkalommal is szopizhat!)szoptatás
  • több szoptatási pozíciót is alkalmazol
  • nyugodt maradsz és nem stresszelsz akkor sem, ha előtej híján a babádnak tápszeres kiegészítést javasolnak. Ebben az esetben etetés előtt mindig próbálkozzatok a szoptatással!
  • meleg borogatást teszel a melleidre
  • a lehető legtöbbet pihensz és alszol akkor, amikor a babád is ezt teszi– ez persze nehéz lehet a kórházban, amikor többen vagytok egy szobába
  • fejed a melledet – amennyiben nincs lehetőség a szoptatásra

A császármetszéssel szült nőknek általában nehezebben indul be a teje, nekik jobban oda kell figyelni a fentiekre.

Ha belealszik az etetésbe, finoman simogasd meg az arcát vagy a fülét, erre egyből megébred majd. Azonban, ha túl sokat alszik és még a szopizások közben is csak nehezen vagy egyáltalán nem tudod felébreszteni, az lehet a sárgaság miatt is. Jelezd egy csecsemős nővérnek!

 Fotók: freepik.com, pinterest.com

Erről a témáról a Szoptatás rovatban olvashatsz többet!

 

A 4 legnépszerűbb szoptatási pozíció

$
0
0

A megfelelő pozíciók megtalálása nagyban hozzájárul ahhoz, hogy Te miként éled meg a szoptatást.

Amennyiben csak egyfajta testhelyzetet ismersz/ használsz, de az valamiért nem komfortos – nyomja a hasadat, fáj tőle a karod, az újszülött nem fér hozzá rendesen a melledhez, szopizás közben nyugtalan -, az elvezethet akár a tej elapadásához vagy épp a mellgyulladáshoz is.

Érdemes több pozíciót is kipróbálni!

Fontos, hogy szoptatás közben – akár mennyire is kényelmes az adott testhelyzet – sose aludj el! Leejtheted vagy akár rá is fekhetsz a csecsemőre!

Ölelő pozíció

Ölelő szoptatási pozíció

Ez a legnépszerűbb és a legkényelmesebb szoptatási testhelyzet. Érdemes az újszülöttet egy párnával alulról megtámasztani, így valóban csak ölelned kell, de tartanod nem. Ennek egy másik variációja, mikor a fejéhez közelebb lévő karoddal támasztod meg, így a másik szabadon marad.

Félhold pozíció

Félhold szoptatási pozíció

A karod alatt, fejét megtámasztva tud így szopizni a kisbabád – itt is érdemes párnát tenni a csecsemő alá. Ideális császármetszés után, nagy mellek esetén, de akár iker szimultán szoptatáshoz is!

Háton fekvő pozíció

háton fekvő szoptatási pozíció

A legtöbb esetben, így szoptatsz először, még a szülőszobán. Otthon is kényelmes megoldás lehet akkor, ha nem esik jól ülni, vagy éjjel eteted a kisbabádat. Érdemes kihasználni ezt a pozíciót a bőrkontaktus megélésére – a babádon csak a pelenka legyen, rajtad pedig felül semmi, nyár kivételével takarjátok be magatokat egy vékony takaróval.

Oldalt fekvő pozíció

oldalt fekvő szoptatási pozíció

Ez a testhelyzet a nagyobb mellű édesanyák számára lehet a legkomfortosabb, ám a kisebb méretekkel rendelkezőknek sem kell lemondani erről az igazán meghitt és kényelmes pozícióról. Ők egyszerűen tegyenek az újszülött alá egy párnát vagy takarót – ne süppedőset! -, így emelve meg őt, hogy elérje a mellet.

képek: pinterest.com, freepik.com

Szoptatási nehézségek

 

Erről a témáról a Szoptatás rovatban olvashatsz többet

 

Szoptatás… no, de milyen áron? – Anyadumcsi

$
0
0

Mindenhol azt hallani, hogy csak akkor vagyunk jó anyák, ha sokáig szoptatjuk kisbabánkat. De mi a helyzet akkor, ha már pár cseppért is képesek vagyunk egész nap stresszelni, fáj, nem érezzük komfortosan magunkat közben vagy netán már terhessé válik a több hónapos/ éves szoptatás? Erről dumcsizunk ma!

Jövő héten legyél Te a negyedik,
aki megosztja gondolatait a következő témával kapcsolatosan:
Bölcsibe adni vagy nem adni? – ez itt a kérdés!

Írj nekünk a szerkesztoseg@babafalva.hu e-mail címre, és mondd el a véleményed!

 

A főszerkesztő

Nagy lelkesedéssel kezdtem el szoptatni az én kicsi lányomat a szülés után. Nekem ez eufórikus élmény volt, mert ezzel kezdtem el megérteni a kórházban, hogy anya lettem, nem a szüléssel. Valószínű ebben az is szerepet játszott, hogy a császár után elvitték a babámat, és majdnem 3 óra elteltével “kaphattam” csak vissza. A kezdeti botlások után – ami nagyjából 5 napig tartott a kórházban, mert a nővérek rábeszéltek a mellbimbó védőre, hogy majd azzal sokkal jobban fog menni –  otthon elhagytam az egész “jótanácsos sallangot”, és elkezdtem a kislányomra hangolódva a szoptatást. Sokkal jobban ment minden. Nem volt mellgyulladásom, sem bedurrant, se sebes időszak az életünkben, viszont még az ötödik hónapban is, a kicsim csak 80-100 grammokat evett, ami a fejlődéshez és a súlygyarapodáshoz nem volt elég. Tejem volt elég, sokat tudtam fejni is, de a babám nem tudott többet enni. Ez nagyon nagy lelki vívódást okozott nekem, mert nem értettem sem én, sem a doktorunk, hogy miért nem eszik. Így hat hónapos korától elkezdtük a hozzátáplálást. Hogy jó döntés volt-e, a mai napig nem tudom, pláne, annak fényében, hogy másfél évesen rájöttünk, azért nem eszik a gyerek, mert le van tapadva a nyelve és nem tud enni.

 

A szerkesztő

Én már nagyon vártam a szoptatást és az elsőnél minden szuperül is indult – mikor az egyik mellemből evett, közben a másikból is jött a tej. Egy percig se stresszeltem, nem fogyóztam – pedig vagy 15 kiló plusz volt rajtam -, ittam a tejszaporító teát. Aztán a 4. hónap környékén éreztem, hogy nem ugyanolyanok a cickóim, a lánykám is nyűgösebb volt. Mikor a gyerekorvost felhívtam, javasolta, hogy vegyek tápszert. 60 ml után a lány kidőlt és aludt 3 órát, utána mintha kicserélték volna. Szegénykém rendesen éhezett. Ettől teljesen kiborultam, azt éreztem, nem vagyok elég jó anya, hisz nem vagyok képes táplálni a babámat. Sírtam, összetörtem. 2 hét múlva teljesen elapadt a tejem, maradt a tápszer. Lassan kezdtem feldolgozni, bár sokáig éreztem emiatt kevesebbnek magamat. Aztán jött a második baba.

A fiúnál már számítottam a korai elapadásra – pedig ekkor is mindent megtettem, amit jónak ítéltem. Furcsa mód, a második szoptatásos időszakomat kevésbé élveztem – gyakran vártam, hogy lakjon jól, és levehessem a mellemről. Természetesen ettől mindig lelkiismeret-furdalásom volt. Lehet, hogy közrejátszott az első lezárásának kudarcként valómegélése, de az sem elhanyagolható, hogy a szoptatás távolról sem volt meghitt és békés egy 2 évessel a lakásban, aki féltékeny és figyeleméhes volt.

Nála 3 hónap után következett be a hirtelen tej-csökkenés. Ekkor azonban már nem pánikoltam, tudtam, hogy mi a helyzet. Cici-tápszer, cici-tápszer, aztán már csak tápszer.

Visszagondolva, már nem érzek bűntudatot. Örülök, hogy legalább ez a pár hónap sikerült, és, ha nem is sokáig, de átélhettem a szoptatás csodás élményét.

A webszerkesztő

Nagyon jó érzés mindig a szoptatásokra visszagondolni, pedig nem mindig volt egyszerű. Mindegyik manócskánál sikerült a 6 hónapig csak anyatejet kapjon elvet megtartanom. Nem mindenáron, de sikerült. És ezért nagyon hálás vagyok. Mind a négy esetben túlestem durvább vagy kevésbé durvább mellgyulladáson (természetesen az elsőnél volt a legkeményebb – injekciózni kellett, hogy lemenjen a gyulladás -, kezdő anyukaként minden olyan hibát elkövettem, amit nem lenne szabad). Érdekes, hogy mégsem jutott egyszersem az eszembe, hogy na akkor ezt most befejeztük. Valahogyan nekem a világ legtermészetesebb dolga volt, hogy szoptatom a kicsimet.

Mindig nagyon kellett figyelnem, hogy igyak, egyek rendszeresen, mert azonnal kevesebb volt a tejem. Az egyik legérdekesebb eset a negyedikké volt, ő ún. csendes éhező volt. Negyedik babánál már az ember nem méri szopi előtt-szopi után, csinálja szépen… Ő pedig szopizott szépen, aludt, cuki volt, kiegyensúlyozott, aztán egyszer csak elkezdett fogyni… Védőnői “parancsszóra” elkezdtük mérni, és kiderült, hogy nincs elég tejem, de ő nem szólt, gondolta, megelégszik azzal, ami van. Ritka az ilyen, de előfordul. De még most sem jutott az eszembe, hogy itt a vége, s a védőnői is biztatott, végül gyakoribb szopizásokkal és tudatos táplálkozással szépen visszajött a tejem, és minden rendben lett.

Minden nehézség ellenére, nemhogy nem bánom, hanem kimondottan boldog vagyok azokért az időszakokért, amíg szoptathattam őket. Semmiért sem adnám ezt.

Olvasónk – F. Adrienn

Én a terhességem alatt eldöntöttem, hogy nem fogok szoptatni. Ezzel gondolom nem leszek népszerű. Egyszerűen elképzelni se tudtam, hogy a mellemből etessem a gyerekemet, olyan gusztustalannak éreztem. A férjem és a családom persze azt mondta, hogy dilinyós vagyok, és a mai napig felemlegetik ezt. Szerencsére a gyerekorvos elfogadta a döntésemet. 6 hónapos koráig, Doma csak gyógyszertárban kapható tápszert kapott, én pedig szülés után vettem tejelapadást előidéző teakeveréket. Igazából az első 1 hét volt kellemetlen, de utána már minden rendben volt a mellemmel – lényegében be se indult az igazi tejtermelés, mert a kórházban is már tápszerrel etettem és jegeltem a mellemet. A kisfiam 3 éves lesz nemsokára, keveset volt beteg, most fogja kezdeni az ovit. Nem bántam meg, a kapcsolatunk így is remek.

szoptatási tanácsadó

Mentés

10 szuper diétás szoptatós étel – Fogyj szülés után!

$
0
0

Köztudott, hogy amit az édesanya megeszik, megiszik, az átkerül az anyatejbe, így a kisbaba szervezetébe is. A megfelelő szoptatós étrend tehát gazdag vitaminokban, ásványi – és egyéb tápanyagokban, ugyanakkor energiát ad, és nem engedi, hogy plusz kilók szaladjanak fel az újdonsült anyukára úgy, hogy a tejtermelést semmiben sem befolyásolja, sőt! Ez egyrészt egészségügyi -, másrészt pszichés okokkal igazolható.

Szülés után titkon mindenki arra vágyik, hogy a terhesség alatt felszedett súlyfelesleg hamar lekerüljön róla. Ám, ha az étrenddel ezt nem támogatod, akkor nem, hogy fogyni nem fogsz, inkább csak hízol. Semmiképp sem szabad koplalni vagy észnélküli diétákba fogni! Segítünk Neked!

Ezek az ételek nem csak Rád, hanem a babádra nézve is egészségesek, sőt, tele vannak olyan fontos vitaminokkal és tápanyagokkal, melyek elengedhetetlenek egy csecsemő fejlődéséhez. Ami a szuper bennük, hogy diétás ételeknek minősülnek, így nem kell aggódnod a felesleges súlygyarapodás miatt. Egyél naponta ötször, legyen a táplálkozásod kiegyensúlyozott – ergo ne csak salátán élj! A szoptatással a várandósság alatt felszedett kilók úgy is hétről hétre fognak rólad leolvadni, pluszokat pedig nem fogsz felszedni, így hamar ismét bombaformába kerülhetsz koplalás és önsanyargatás nélkül is. A következő ételeket – italokat – tehát érdemes beépítened a szoptatós étrendbe.

Szoptatós étrend tippek:

Zöld leveles zöldségek

Zöld leveles zöldségekA spenót, brokkoli, madársaláta, rukkola, sóska, mángold… stb, nagyon egészségesek, alacsony a kalóriatartalmuk és magas bennük például a C-vitamin, Kalcium, vas és az értékes antioxidánsok.

Szuper alapját képezik egy szoptató édesanya diétájának, miközben semmit se vonnak el a szervezettől, mely fontos lehet a baba egészsége szempontjából. Érdemes nyersen enni őket saláta köretként, de rizottóban vagy épp hústöltelékként is isteniek.

+ kerüld azokat, melyek a „K” betűsök közé tartoznak, hisz a puffasztó hatásuk, a babára is hatással lehetnek.

Szezonális gyümölcsök

Szezonális gyümölcsökA gyümölcsök gazdag forrásai az antioxidánsoknak, vitaminoknak és az ásványi anyagoknak. A C-vitamin segíti a sebgyógyulást, ezért a császáron és gátmetszésen átesett anyukáknak duplán fontos. Nekik érdemes több citrusfélét enni. Az alma és a banán például növeli az energiaszintet, ami az újdonsült anyukáknak igencsak jól jön.

Bár a gyümölcsökben van cukor – fruktóz -, de a kiegyensúlyozott táplálkozás részeiként, nem kell aggódnod miattuk.

Remek tízórai, uzsonna készíthető belőlük, akár magukban, akár natúr joghurttal keverve.

Tojás

Tojás

A tojás tökéletes fehérje és D-vitamin forrás. Ezek együttesen segítik a csecsemő csontjainak és izmainak fejlődését. Napi 2-3 tojás fogyasztása nagyban támogatja az egészségedet és igen alacsony a kalóriatartalma is.

Folyadékok

Annak érdekében, hogy megfelelő maradjon a tejtermelés és az energiaszintet se csökkenjen, fontos, hogy szervezeted jól hidratált legyen. Igyál sok vizet – akár citrommal, uborkával ízesítve -, 100%-os gyümölcs- és zöldségleveket, tejet, és egyél leveseket.

Folyadékok

A magas koffeintartalmú italokat, mint a kávé és a tea érdemes kerülni, vagy fogyasztásukat minimálisra csökkenteni, hiszen vízhajtó hatásuk miatt növelik a dehidratáltságot.

 

Jótékony gabonafélék

Jótékony gabonafélékA teljes kiőrlésű gabonafélék – a zabpehely, barna rizs, árpa… stb. -, dúskálnak az esszenciális tápanyagokban, mint a fehérjék, vitaminok, vas és egyéb ásványi anyagok. Ők biztosítják az energiát és az állóképesség; nem mellékesen elősegítik a csecsemő növekedését és fejlődését is.

Alacsony zsírtartalmú tejtermékek

Alacsony zsírtartalmú tejtermékekA szoptatós étrendnek – és nem csupán a diétás változatának – elengedhetetlen elemei a bőséges mennyiségű, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, mint a tej, joghurt, sajtok… stb. Gazdag B- és D-vitamin, valamint Kalcium források. Ez utóbbi pedig elengedhetetlen a baba csontszerkezet fejlődésének.

Természetesen, amennyiben érzékeny vagy a tejfehérjére vagy a tejcukorra, úgy aszerint válogass a „normál tej-pótló” termékek közül.

Sovány húsok

Sovány húsokIde tartozik a hal és csirke, melyek létfontosságú tápanyagokat tartalmaznak. Ilyenek például az esszenciális zsírsavak, melyeket a szervezet nem képes előállítani – mint az omega-3 és omega-6 zsírsavak. Tehát nem csak számodra, hanem fejlődő babád számára is fontosak – többek közt elősegítik az idegrendszer érését.

Az elkészítésükkor tarts szem előtt, hogy diétásak legyenek; a normál, napraforgó olajban kisütött rántott szelet hízlal, míg a sütőben, vagy grillen elkészített hal és csirke nem. Számtalan módon variálhatóak zöldségekkel, mártásokkal, sajttal, tejföllel…

A köretnek érdemes salátát, vagy teljes kiőrlésű gabonafélét, például barna rizst választani.

Fokhagyma

fokhagymaA fokhagyma nem csak kiváló ízt az az ételeknek, de emellett remek immunerősítő is. Sőt, a tejelválasztásban is nagy szerepe van.

Sárgarépa

sárgarépaMagas szénhidrát és kálium tartalmának köszönhetően növeli a szoptató édesanya állóképességét. Emellett magas a béta-karotin és antioxidáns tartalma is.

Hüvelyesek

hüvelyesek

A hüvelyesek gazdag fehérje és a vas források, így különösen fontosak, ha az édesanya vegetáriánus.

Figyelni kell azonban, hogy a puffasztó hatásúakat érdemes egy ideig kerülni.

fotó: pexels.com, freepik.com

 

 

szoptatási tanácsadó


A szoptatás hatása gyermeked szervezetére

$
0
0

Miért is van jó hatással az anyatej a gyermekre? A WHO által megadott információk alapján összeszedtük, hogy milyen hatása van a szoptatásnak a gyermek testrészeire. Íme, a lista:

A szoptatás hatása az agyra, a szemre és a fülre

Az anyatejben levő koleszterin és egyéb zsírok jótékony hatással vannak az idegszövet növekedésére és az agysejtek kialakulására. Mondhatnánk, hogy a szoptatás hatására magasabb lesz a gyermeked IQ-ja – de persze ez utóbbi mértéke más tényezőktől is függ. Az biztos, hogy jobban funkciónál az anyatejes gyermekek agya általában.

Az is tény a statisztikák alapján, hogy a szemre is jótékony hatással van a szoptatás, ritkább a szemüveges anyatejes baba, ahogyan kevesebbszer kapnak el fülfertőzéseket is.

A szoptatás hatása a fogakra és a torokra

Azoknál a gyermekeknél akiket az édesanyjuk egy évnél tovább szoptatott ritkábban van szükség fogszabályozásra, valamint az arcizmok a szopásnak köszönhetően jobban fejlődnek, ezen kívül az anyatej ízének finom változásai előkészítik a kisbabát a későbbi szilárd ételek és ízek elfogadására. A statisztikák szerint ráadásul ritkább a mandula eltávolításának szükségessége az anyatejes babák esetében.

A csecsemőkori táplálásnak életre szóló hatása van

Szoptatás = kisebb esély egy csomó betegségre

A szoptatott csecsemőknél kevésbé súlyos formában fordulnak elő a felső légúti fertőzések, például az influenza, vagy a tüdőgyulladás. De jótékony hatással van a szívre és a vérkeringésre is: azok a felnőttek, akiket gyerekkorukban szoptatott az édesanyjuk, a koleszterin szintjük alacsonyabb, valamint a szívverésük is nyugodtabb, lassúbb.

Az anyatejes kisbabáknál ritkábban fordul elő hasmenés, valamint ha legalább hat hónapig szoptatta az anyuka a csecsemőt, azzal csökkenti az ételallergia kockázatát, illetve a felnőttkori Crohn-betegség kialakulását is. Ezen felül az anyatej kevesebb sót és fehérjét tartalmaz, így kíméli a baba veséjét, amelynek így jobb lesz a működése.

Szoptatásra fel! – mindent az első pár napról

Szoptatás az erősebb, egészségesebb szervezetért

A szoptatott csecsemők reakciója jobb az oltásokra, és az anyatej erősíti az immunrendszert, valamint csökkenti a gyermekkori rák kialakulását. Továbbá azoknál a gyerekeknél akiket szoptattak, kevésbé gyakori a fiatalkori reumatoid arthritis betegség kockázata – sőt segít abban is, hogy az egyébként egészséges gyerekek izomzata, ízületei jobban fejlődjenek.

szoptatási tanácsadó

További érdekes cikkeket a Szoptatás rovatban találsz a témában!

Szoptatás: az első napok

$
0
0

Noha a szoptatás természetes ösztön, a technikáját mégis kell tanulni. Vannak édesanyák és babák, akiknek kezdettől fogva könnyen megy, de vannak, akinek nem ilyen egyszerű mindez. Némelyik babának több gyakorlat és bátorítás kell,  és ez váratlan helyzetek elé állíthatja a mamát.

Minél előbb kezdjünk szoptatni

Ideális esetben a babának már a szülőszobán lehetősége van szopni. A legtöbb babának erős késztetése van a szopásra a születés utáni első órában, és általában tudnak is és akarnak is ilyenkor szopni. Jó, ha ilyenkor is van kéznél szakavatott segítség, aki megmutatja a mamának a helyes mellre tételt, segít a szoptatásnál.

Előfordulhat azonban, hogy nem lesz kedve a babának szopni, például ha fájdalomcsillapítót kapott az anya szülés közben, illetve nehézséget okozhat az is, ha az anya mozgása korlátozott epidurális érzéstelenítés vagy császármetszés miatt. Ilyenkor is fontos lenne, hogy az első órákat a mamához bújva tölthesse el, és később, amikor már megéhezik, korlátozás nélkül szophasson.

Kevésbé ideális esetben a kórházi rend miatt nem hagyják az újszülöttet szopni a szülőszobán. Ez önmagában nem okoz helyrehozhatatlan károkat sem a szoptatásban, sem a baba és a mama kapcsolatában, később, akár már a hazatérés után, helyre lehet hozni mindent. Fontos azonban, hogy az anya szervezete érezze, hogy anyatejet szükséges termelni. Ezt vagy a kisbaba mellre helyezésével vagy fejéssel tudjuk elérni. A szülés után 6 órán belül ezt a stimulust meg kell adnunk a mellnek, hogy a szervezet tudja végezni a dolgát.

Szoptatás szülés után: honnan van az anyatej?

Szoptassunk a baba igénye szerint

Az újszülött baba gyomra kb. cseresznye-nagyságú, kb. 35 ml anyatej befogadására képes, így számára az első napokban termelődő előtej (kolosztrum) mennyisége – kb. egy teáskanálnyi – éppen megfelelő. Mivel most tanul a baba szájon keresztül táplálkozni, könnyebben is boldogul az egyszerre kis mennyiségekkel.

A csecsemők különböző szopási igényekkel születnek. Teljesen változó lehet, hogy milyen gyakran, és akkor mennyi ideig szeretnének szopni – és nincs egy ideális vagy egy minden csecsemőre érvényes rendszer. Az első napokban a fő teendőnk a baba ellátásában a szoptatás lesz, és egyben babánk temperamentumának megismerése is. Vannak babák, akik ritkábban és hosszasabban szopnak, vannak, akik gyakrabban, de kevesebbet. Néhány csecsemőt mintha nem is érdekelne az egész cirkusz, mások egyből annyira izgatottan hadonásznak az éhségtől, hogy kész művészet mellre tenni őket.

Az első napokban szánjunk sok időt a szoptatásra. Ez elősegíti a tejbelövellést is, és csökkenti a vele járó kényelmetlenségeket. A baba is könnyebben szabadul meg a mekóniumtól (ún. magzatszurok, zöldes-fekete, kátrányszerű széklet), mivel az előtej hashajtóhatású is, a vízhajtó hatása azonban nincs, így nem kell attól tartani, hogy kiszárad a kicsi. Ez elősegíti azt is, hogy a kisbaba ne sárguljon be.

Mindegy mikor evett utoljára a baba, nyugodtan megszoptathatjuk újra. Az anyatej nem fog a gyomorban megromlani, nincs szükség arra, hogy csak kiürült gyomorra töltsünk következő adag tejet. Az újszülött gyomra még pici, nem csoda, ha sűrűn megéhezik.

legtöbb újszülött 8-12-szer szopik 24 óra alatt. A szopások hosszát ne korlátozzuk, addig hagyjuk rajta a mellen, amíg a csecsemő szopik. Hagyjuk, hogy az első mellen befejezze be a szopást, büfiztessük meg, és utána tegyük át a másik mellre. Ha elfogadja, jó, ha nem fogadja el, ne erőltessük. Legközelebb a második mellel kezdjük a szoptatást. Az első hetekben szükség lehet mindkét mellből szoptatni a tejtermelés zökkenő mentesebb beindulása végett.

Előfordulhat az is, különösen az első napokban, hogy nem érdeklődik a szopás iránt a baba, és végigalussza a napokat. Ilyenkor 2-3 óránként meg kell próbálni mellre tenni, lehetőleg olyankor, mikor ébren van, vagy csak felületesen alszik (a szemgolyói mozognak a szemhéjak mögött, öklöcskéivel az arca, szája felé mozdul, keresőmozgásokat végez). Mindig gyengéden ébresszük fel, sokszor az átöltöztetés is elegendő, vagy ha finoman megdörzsöljük a hátát, nedves ruhával letöröljük az arcát vagy a homlokát.

Ha azt vesszük észre, hogy lassan szopikhosszú szünetekkel, esetleg be-bealszik közben a baba, akkor ébren tarthatjuk, és szopásra serkenthetjük, ha gyengéden megpiszkáljuk az állát, orrát vagy a nyakát, megsimogatjuk a talpát, tenyerét szopi közben. Felkelthetjük úgy is a baba érdeklődését, ha néhány csepp előtejet kifejünk, és úgy érintjük a mellbimbót a baba szájához, hogy érezze a tej ízét, illatát. Ugyanígy segíthetünk neki egy kis fejéssel szoptatás előtt, ha nincs türelme kivárni, amíg megindul a tej.

10 érdekesség az anyatejről

Tejbelövellés

A tejbelövellés tulajdonképpen a tejtermelés beindulása, a tejmennyiség ugrásszerű megnövekedése, ami a születést követő 2. és 5. nap között szokott bekövetkezni. A mell mérete jelentősen megnő, vérbő lesz, enyhe láz tapasztalható (nem feltétlen velejárója). Gyakran fájdalommal, kényelmetlen feszüléssel jár. A feszülést nem a tejmennyiség növekedése, hanem a kialakuló vérbőség, ödéma okozza.

A tejbelövellés kísérő tünetei akkor csökkenthetők a leghatásosabban, ha éjjel-nappal, igény szerint megszoptatjuk az újszülöttet. Fájdalmas feszülés azonban így is előfordulhat, ilyenkor fejés is szükséges. A mell tehermentesítésére használjunk jó minőségű, rugalmas anyagú melltartót, és ezt éjszakára is vegyük fel, ne csak nappalra. Számítsunk rá, hogy a szülés előtt hordott melltartóhoz képest 1-2 számmal nagyobb is kellhet erre a pár napra. Jó áthidaló megoldás, ha van 1-2 rugalmas, könnyebben táguló anyagú darab az első napokra, hetekre. A csomókat masszírozzuk ki, szoptatás előtt tegyünk a mellre melegvizes borogatást, hogy ezeket fellazítsa. A masszírozás ne legyen fájdalmas, csak finom körkörös simogatás, ellenkező esetben a tejcsatornákon sérüléseket okozhatunk.

Ha az újszülött a fokozott ödéma miatt nehezen kapja be a mellet, 5-10 ml-t fejjünk le szoptatás előtt, ezzel fellazítjuk a bimbóudvart a számára. Ha gondot okoz a babának, hogy túl nagy vagy túl nehéz a mellünk, és kicsúszik a szájából szoptatás közben, akkor tartsuk meg neki mi, amíg szopik. Ha nem tudunk ülve szoptatni, csak fekve, akkor támasszuk alá 1-2 összegöngyölt textilpelenkával a mellünket.

Szoptatás gyakorisága, igény szerinti szoptatás

Honnan tudjuk, hogy eleget szopott-e a baba?

Az első pár napban napi 1-2 nedves pelenka jelzi, hogy eleget eszik a baba. Ekkor szabadul meg a mekóniumtól is, ami születése előtt termelődött a beleiben. Ezt a zöldes-fekete, szurokszerű székletet váltja fel fokozatosan az aranysárga, anyatejes széklet.

Az első napokban súlyveszteség is elő szokott fordulni. A babák tartalék folyadéktöbblettel születnek, amelyet az első napokban aztán elveszítenek. Ez az élettani súlyesés általában nem haladja meg a születési súly 10%-át, és már a 3.-4. napon elkezd gyarapodni az újszülött, ha a mama tejtermelése beindul. Utána a súlygyarapodást már a legkisebb súlytól kell számítani, és nem a születési súlytól! A születési súlyát kb. kéthetes korára nyeri vissza.

Szoptatási nehézségek

Ha a kórházban nem segítenek

Igény szerint szoptatni a babát természetesen csak akkor tudjuk, ha a kórházban töltött idő alatt végig vagy az idő nagy részében velünk van. A kórházi napirend megnehezíti a sikeres szoptatást, ha rendszeres időközönként hozzák csak a babákat szopni, akkor lehet, hogy éppen alszanak, és nem éhesek, vagy éppenséggel tápszert, cukros vizet kaptak, amitől nincs étvágyuk. Ha ez a helyzet, akkor sem vagyunk tehetetlenek. Rendszeres fejéssel elősegíthetjük a tejbelövellést, és fenntarthatjuk a tejtermelést a kórházi tartózkodás alatt, hogy hazaérve aztán áttérhessünk az igény szerinti szoptatásra.

A fejést – ha nem szopik a csecsemő – minden 3 órában meg kell ismételni. Legalább 10 percig kell fejni akkor is, ha egyáltalán nincs látható eredménye, mivel a tej termelését a mellet érő ingerek váltják ki. A fejés a szoptatással szemben, mindig mesterséges folyamat, ezért fontos a tejleadó reflex kiváltása a fejés megkezdése előtt. A kórházban nem túlságosan nyugodtak a körülmények a fejéshez. A tejleadó reflex kialakulását elősegíti a kisbaba látványa, a mellre helyezett meleg borogatás vagy meleg zuhany, az emlő gyengéd masszírozása, vagy ütögetése ill. a hát masszírozása.

Mivel rendszerint már előre tudjuk, hogy a kórházban, ahol szülni fogunk, mennyire támogatják, segítik a szoptatást, jó ötlet, ha felkészülünk „szakirodalommal”, és néhány szoptatással foglalkozó füzetet vagy könyvet, a helyes mellre tételt és a szoptatási helyzeteket bemutató anyagot bekészítünk a kórházi csomagba, vagy ha van tapasztalt, sikeresen szoptató anyuka a környezetünkben, megbeszéljük vele, hogy a segítségünkre legyen a kórházban. Nehézség esetén segítségünkre lehetnek a laktációs szaktanácsadók, az Eszter-lánc Anyatejmisszió és a La Leche Liga önkéntesei is.

Kapcsolódó linkek:

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

Anyatej: a legolcsóbb és legjobb táplálék

$
0
0

Augusztus első hete az Anyatejes Táplálás Világhete. Tudjuk, hogy a szoptatás a gyermekmentés, gyermektáplálás leghatékonyabb és legolcsóbb módja. Mivel a hathónapos kor alatti csecsemőknek kevesebb, mint a felét táplálják kizárólag anyatejjel, nagy szükség van a szoptatás célratörő népszerűsítésére.

„Nem létezik olyan egészségügyi beavatkozás, amely a szoptatáshoz hasonló hatással bírna a babák és az édesanyák életére, és amely ennyire költséghatékony lenne”– mondja az UNICEF ügyvezetőigazgató-helyettese, Geeta Rao Gupta. „A szoptatás a baba első „védőoltása” és egyben az eddigi leghatékonyabb és legolcsóbb életmentő is.

Az anyatej előnyei a baba számára

A gyermekek, akiket kizárólag szoptatással táplálnak, tizennégyszer nagyobb eséllyel élik túl az első hat hónapot, mint azok, akiket nem szoptatnak. A születést követő első napon megkezdett szoptatás akár 45%-kal is csökkentheti a csecsemőhalál kockázatát. Segíti a gyermekek tanulási képességét, és hozzájárul a túlsúly, illetve a később fellépő krónikus betegségek megelőzéséhez is. Ezen kívül amerikai és brit tanulmányok jelentős megtakarításokra mutatnak rá, mivel a szoptatott gyermekek ritkábban betegszenek meg, mint nem szoptatott társaik.

A csecsemőkori táplálásnak életre szóló hatása van

A szoptatás előnyei az anyának

A szoptatással nem csak a gyermekek járnak jól: azok az édesanyák, akik kizárólag szoptatással táplálják gyermeküket, kisebb eséllyel esnek teherbe a szülést követő hat hónapon belül, gyorsabban felépülnek a szülés után, és könnyebben nyerik vissza terhesség előtti súlyukat. Bizonyított, hogy kevésbé erőteljes náluk a szülés utáni depresszió, és szintén alacsonyabb a petefészek- illetve a mellrák kialakulásának kockázata.

Szoptató szobák a szoptatás népszerűsítésére

Annak ellenére, hogy szoptatás jótékony hatásai világszerte ismertek, 2012-ben a világ hathónaposnál fiatalabb csecsemőinek mindössze 39%-át táplálták kizárólag szoptatással. Az arány csak kis mértékben javult az elmúlt évtizedekhez képest. Ez részben a szoptatást támogató környezet hiányának és azoknak a népes országoknak tudható be, ahol a szoptatás aránya még mindig rendkívül alacsony.

10 érdekesség az anyatejről

Azokban az országoknak azonban, ahol szoptatást támogató stratégiák és minden közösséget megszólító széleskörű programokat működnek, sikerült jelentősen növelni a szoptatás arányát. Kínában azonban, amely nemrég azzal került a hírekbe, hogy olyan mértékben megnövekedett a babatápszer iránti vásárlói igény, hogy az más országokban áruhiányt okozott, a kizárólagos szoptatás aránya mindössze 28%.

Az UNICEF és az Anyák és Gyermekek Nemzeti Egészségközpontja ezt az arányt próbálja növelni a világ legnépesebb országaiban a májusban indított „Tíz m2 szeretet” kampányával, amely keretein belül szoptató szobákat hoz létre. A kampány részeként jött létre az unicef.cn/10m2 webportál, amelyen bármely szervezet bejegyeztetheti a személyzetének, vezetőségének vagy az ügyfeleinek kialakított, a nemzetközi szabványoknak megfelelő szoptató szobáit. A Tíz m2 szeretet szobáinak lokalizációjára képes telefonos applikáció már fejlesztés alatt áll.

Ugyan a szoptatás természetes és ösztönösnek tűnhet, fontos, hogy olyan támogató környezetet hozzunk létre, amelynek segítségével a szoptatás általános normává válhat. Ehhez szükséges van az egészségügyi dolgozók és a közösségi munkások segítségére, kulturálisan érzékeny kommunikációra, és egy az anyatejpótló tápszerekre és a szülési szabadságra is kiterjedő védelmi rendszerre.

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

A csecsemőkori táplálásnak életre szóló hatása van

$
0
0

A génjeink „programozhatók” és nem mindegy, hogyan programozzuk őket. A Magyarországon először 2014-ben megrendezett NNI (Nestlé Nutrition Institute) táplálkozástudományi konferencián elhangzott előadások arra mutattak rá, hogy a magzati korban és az első két életévben bevitt táplálék mennyisége és minősége alapvető befolyással van a felnőttkori életminőségünkre.

Magyarország és a kelet-közép-európai régió a 2014-ben először adott otthont a táplálkozástudomány egyik legrangosabb nemzetközi eseményének, az NNI által szervezett tudományos konferenciának. Az esemény témája az élet első 1000 napjának táplálkozása volt. A meghívott előadók, a táplálkozástudomány neves szakértői a Kelet-Európából és a Baltikumból érkezett kutatókból és gyermekorvosokból álló hallgatóság előtt ismertették kutatási eredményeiket.

A csecsemőkori táplálással programozhatjuk a gyermekeink jövőjét

A német táplálkozáskutató, Dr. Berthold Koletzko professzor előadásában kitért arra, hogy már a 70-es években is ismert volt tudományos körökben, hogy az első néhány életév táplálkozása alapvetően határozza meg a fiatal- és felnőttkori élet-minőségünket. Idézte Günther Dörner professzort, aki már 1975-ben úgy nyilatkozott, hogy „a hormonok, metabolitok és neurotranszmitterek koncentrációja a kritikusnak tekinthető első életévekben képes idegrendszeri és funkcionális zavarokat, és egyéb megbetegedéseket előidézni felnőttkorban.”

Minden előadó kiemelte: nem annyira a génjeink, hanem a környezeti hatásoknak sokkal inkább kitett epigének felelősek az egészségünkért. Az epigenetika a gének olyan öröklődési formáját vizsgálja, amely nem jár a DNS szekvencia megváltozásával. Az epigenetika arra a kérdésre keresi a választ, hogy a környezeti tényezők szülőkre gyakorolt hatása hogyan befolyásolja az utódok „génkifejeződését”. Ahogy az egyik előadó némi humorral megfogalmazta: ”Az, hogy a gyermekem tőlem származik, a gének bizonyítják. Azt, hogy a szomszédomnak is köze van hozzá, az epigének.”

Azt, hogy a korai táplálásnak mekkora a jelentősége, egy másik előadó, Mike Possner az állatvilágból származó látványos példával illusztrálta: az, hogy a méhlárvából dolgozó vagy méhkirálynő lesz, attól függ, milyen összetételű táplálékot kap. Az egyik tápanyagmix ugyanis az epigénekre kifejtett hatáson keresztül „elnémít” bizonyos géneket, míg a zsírsavakban gazdag „király dzsem” épp ezeket aktiválja. Hasonló hatást mutattak ki egereknél is: bizonyos gének aktiválása a korai táplálás megváltoztatásával elhízott egereket eredményezett. A terhesség alatt és az első két életévben bevitt táplálék mennyisége és minősége az emberek esetében is döntő jelentőségű: kihat a későbbi anyagcsere folyamatainkra, hajlamosít betegségekre és allergiára, akár a viselkedési mintáinkat is befolyásolhatja.

Már gyerekkorban eldőlhet, vajon elhízunk-e

A túlzott fehérje bevitel csecsemőkorban felnőttkori elhízáshoz vezethet

Az előadók arra hívták fel a figyelmet, hogy bár a múltban nem fordítottak elég figyelmet a kisdedek korai táplálásának felnőttkori hatásaira, ma már ez az egyik legkutatottabb terület. Dr. Berthold Koletzko előadásából kiderült: a felnőttkori elhízás az esetek 30 százalékában a túl gyors csecsemőkori súlygyarapodásra vezethető vissza, amely összefüggést mutat a korai magas fehérje bevitellel. Az elhízás szövődményei – a 2-es típusú cukorbetegség, az iszkémiás szívbetegség, egyes rákbetegségek – pedig minden ötödik elhalálozásért tehetők felelőssé a világon.

Ma Európában körülbelül 14 millió gyermek túlsúlyos, közülük 3 millió kórosan el van hízva. Az OECD közelmúltban publikált 2014-es egészségügyi felmérése szerint a magyarok a legelhízottabbak Európában. A felnőttek 28 százaléka számít túlsúlyosnak, de már a gyermekeinket is veszélyezteti az elhízás: 2 és 17 éves kor között már minden ötödik gyerek elhízott vagy túlsúlyos.

Jó úton járunk a gyermekkori elhízás megelőzésében

Az anyatejnél jobbat még nem találtak fel

ID-100172758Az előadók hangsúlyozták, hogy felnőttkori életesélyeiket tekintve a legkedvezőbb helyzetben azok vannak, akik a kritikus korai időszakban csak anyatejet kaptak. Ezért az orvosoknak arra kell bátorítani a szülőket, hogy az anyatejes táplálást részesítsék előnyben. Mindazonáltal, vannak olyan esetek, amikor elkerülhetetlen a csecsemők tápszeres táplálása, vagy kiegészítő táplálása. Ilyen esetekben fontos, hogy a csecsemő a lehető legalacsonyabb fehérjetartalmú tápszert kapja.

Molnár Dénes, a Pécsi Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, a Pécsi Egyetem tanára az IDEFICS felmérés eredményeit ismertette. Ennek köszönhetően sikerült azonosítani azokat a kockázati tényezőket, amelyek a metabolikus szindróma elnevezésű tünet együttes kialakulásához vezetnek. A több mint 18 ezer 2-10 éves gyermek bevonásával elkészült felmérés egyik fontos tanulság az volt, hogy a gyakorta alkalmazott testtömeg-index nem igazán alkalmas a túlsúly és a veszélyeztetettek körének meghatározására. Molnár Dénes elmondta: az elhízással összefüggésbe hozható metabolikus szindróma első jelei már pubertás kor előtt – a 11 évesnél fiatalabb gyerekeknél – jelentkeznek.

Metabolikus szindróma vagy cukorbetegség?

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

Tej nélkül anyatej sem lesz?

$
0
0

A netet böngészve bizony nem egyszer futunk bele hajmeresztő tévhitekbe, amikkel a legnagyobb baj az, hogy sokan szentírásnak veszik, és ezzel megnehezítik a saját dolgukat a várandósság alatt, ami valljuk be, egyébként sem éppen könnyű. Az elfuserált tévhitek között az egyik legnagyobb a tejjel kapcsolatos. Ezt tesszük most rendbe, és ebben van dr. Angyal Géza szülész – nőgyógyász főorvos a ratkotunde.hu segítségére.

Igyunk tejet a várandósság alatt vagy ne igyunk?

Hogy miért éppen a tejivást emeltük ki a tévhitek közül? Mert sokan nagy megerőltetések árán mondanak le róla, vagy éppen fordítva, leerőltetik a torkukon, mert azt olvasták, a babának ez kell. Nos nem. A babának kellő anyagok vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok, nem a tej. A benne lévő kálcium valóban fontos, de sok más élelmiszerből is be lehet vinni, illetve nagy segítséget jelentenek a várandós vitaminok is.

Ebben az esetben érdemes a szoptatás ideje alatt a minimálisra csökkenteni a tejtermékek fogyasztását, és a legalább hat hónapig anyatejjel etetni a kicsit. Itt fontos megjegyezni, hogy a hipoallergén tápszerek is tehéntejből készülnek!

10 érdekesség az anyatejről

Amíg azonban a pocakban van a pici, addig a tej fogyasztása, vagy éppen nem fogyasztása kizárólag az anyának tesz jót vagy rosszat, a babára nincsen semmilyen hatással. Fontos azt is megjegyezni, hogy az anya tejfogyasztásának vajmi kevés köze van az anyatej termeléséhez. A kettő kapcsolata annyiban kimerül, hogy a tej is tápanyag, mely szükséges az anyatej termeléséhez, de nem kifejezetten erre a folyadékra van szüksége a szervezetnek, hanem vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok megfelelő kombinációjára

Tejfogyasztás = kálciumpótlás?

A tej jó kálciumforrás, és tudjuk, hogy ez az anyag elengedhetetlen a csontváz megfelelő kialakításához, de még számos ponton szükséges a szervezet számára. Ahogyan olyan sok más anyagnak, a kálciumnak is megnő az igényelt mennyisége a várandósság hónapjai alatt, illetve a raktárak feltöltésére már a terhesség tervezésétől szükség van.
Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem a tejtermékekből szívódik fel a legjobban a kálcium, és ráadásul segédanyagokra is szüksége van a beépüléshez. A szezámmag, a mák, vagy a hal is gazdag kálciumban. A beépülést egyrészt a szerves kötés, másrészt a D-vitamin megfelelő mennyisége is segíti. A szervezet megnövekedett igényeinek kiszolgálására ezért a szakemberek többsége javasol valamilyen várandós vitamin készítményt. Dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak azonban elmondta, hogy ezek között is szelektálni kell, hiszen nem mind ugyanazt tudják. Fontos a megfelelő tagoltság, illetve – ebben az esetben is – a szerves kémiai kötés. A szerves kötésű anyagok felszívódása ugyanis akár 80%-kal is jobb lehet a szintetikus társaikkal szemben, ami jelentős különbség.

Szoptatás szülés után: honnan van az anyatej?

Ha a cél a nyugodt babavárás, akkor ne az internetet nyúzzuk válaszokért. A kezelőorvos nagyon szívesen válaszol a feltett kérdésekre, hiszen ez a szakmája, nap mint nap ezzel foglalkozik, míg a kismamáknak csupán 9 hónapjuk van arra, hogy összeszedjék a szükséges ismereteket. Ezt pedig egyszerűbb egy szakembertől, mint az igaz és a fals információk között evezve.

Forrás: ratkotunde.hu

szoptatási tanácsadó

Erről a témáról még a Szoptatás rovatunkban olvashatsz többet!

Viewing all 198 articles
Browse latest View live